Klasyczne Pamiętniki czy Blogi?

 Klawiatura oblana kawą, czy pamiętnik porysowany przez małą dzidzię?  No właśnie.  O ile, klawiaturę można wymienić, o tyle taki niby bazgroł, też staje się nierozerwalną częścią książki.

Ale do rzeczy. Osobiście, czytając książkę, muszę mieć w ręku papier, czuć jego zapach, konsystencję i stąpać powoli kartka za kartką. Myślę, że większość zgodzi się ze faktem, że pomimo lat, wieków  czytanie kiedyś, w końcu pójdzie na stos osobiście przygotowany przez dominujące androidy.

Ale co z pamiętnikami? Jako dziecko, pisałam pamiętniki, jeszcze wtedy była era długopisu. Kiedy stwierdziłam, że zamiast pisać, piszę niewyraźnie, przerzuciłam się na komputer, nie mając jeszcze Internetu. Pierwsze wrażenia super, ale skapnęłam się, że zamiast gumki, kolorowych kredek, mam Backscpace, uznałam, że bezpieczniej jednak będzie wrócić do tradycy
jnego pisania swoich zapisków. Oczywiści, pamiętniki mają formę pisemną, blogi formę klikania, gdzie za każdym razem trzeba uważać na całość pisma, a to gdzieś wyraz przeskoczy, albo trzeba będzie zmazywać, albo tekst się nie zapisze, kolor, czcionka. Chociaż piszę nieczytelnie, to na jakiś czas wróciłam do pamiętników. Teraz, kiedy era cyfryzacji weszła głęboko w rynek, wyparła tego typu zapiski, które mogłam w każdej chwili potargać, niestety, w Internecie już, na zawsze będzie Mój ślad.

Zauważyłam u siebie, większe znerwicowanie pod kątem pisania. Szybko się denerwuję, kiedy zrobię literówkę, trzeba poprawiać, a myśl ucieka. Co gorsza, dostrzegłam, że czasami pisząc proste teksty na kartce, popełniam błędy ortograficzne.

Wbrew tej całej szaleńczej i furiackiej cyfryzacji, na pierwszym miejscu stawiam pisanie ręcznie, choćby po to, żeby nie wygasło, a blog jest okay, jeżeli spotykamy się z odpowiedzią, lub otwieramy panel dyskusyjny

Komentarze

  1. Komputery nigdy nie zastąpią papieru. Ja nawet jak chce tworzyć na bloga to mam notes do notatek. Wiadomo czasem bardziej pod ręką jest telefon i wszystko łatwiej kopiuj wklej ale co papier to papier :)

    kobiecyswiatmamy.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. To prawda, później jak człowiek przerzuca się na pisanie na komputerze albo na telefonie to najczęściej z tego korzysta, bo tak jak piszesz jest o wiele szybciej, wygodniej i czytelniej bo zamiast kreslic to po prostu dane słowo się usuwa i znów jest ładnie.

    Ja zauważyłam, że im mniej pisze ręcznie tym idzie mi to opornie jak chce coś zanotować czy coś zapisać. Mój styl pisania zmienił się na gorszy i wręcz nie do poznania. Ale mam w planach przynajmniej kilka minut pisać, czy to jakieś plany w kalendarzu czy po prostu zapisywać w zeszyt ciekawe cytaty, zdania, które przeczytam w książce i znów ćwiczyc pisanie :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty